Trendy 2021, co jest istotne w tegorocznej aranżacji wnętrz

Dom to najważniejsze miejsce w życiu każdego człowieka. Tu odpoczywamy, pracujemy, nabieramy sił, spędzamy czas z bliskimi i wychowujemy nasze dzieci. Oczywiście urządzając tak znaczącą przestrzeń należy przede wszystkim kierować się własnymi upodobaniami i upodobaniami. Jeśli jednak tak jak my inspirujecie się pięknymi rzeczami, lubicie zmiany i jesteście na nie gotowi – zapraszamy. Aby ułatwić Ci zadanie w tworzeniu idealnego wnętrza, zebraliśmy wszystkie trendy stylistyczne 2021 roku.

Od wielu lat naturalne materiały nie straciły na aktualności. Drewno, szkło, kamień i metal wciąż wyciskają z wnętrz przyjazne dla środowiska tworzywa sztuczne, a tkaniny syntetyczne w tapicerce i wystroju zastępowane są naturalnymi. Szczególnie popularne w tym sezonie są niepomalowane powierzchnie drewniane, tekstury kamienia, żywe rośliny, ceramika i meble z wikliny.

Elementy dekoracyjne i nadruki również skłaniają się ku naturze. W nowoczesnych wnętrzach miejskich coraz częściej pojawiają się wizerunki zwierząt, ptaków, liści i kwiatów. Żywe tropikalne motywy i intensywny kwiatowy print, które w bieżącym roku nie opuszczą ścian i elementów wystroju, stały się bezwarunkowym hitem 2020 roku.

 

Moc koloru

Jednym z głównych trendów kolorystycznych jest nacisk na jasne palety i bogatą kolorystykę w projektowaniu mebli, lamp, akcesoriów. Na uboczu odchodzą pastelowe odcienie, inspirowane stylem skandynawskim. Nic dziwnego, że instytut kolorów Pantone wybrał Ultra Violet jako główny kolor 2021 roku.

Fiolet to złożony, dominujący kolor, który raczej nie stanie się powszechny, ponieważ bardziej przypomina bohemy. Dla miłośników bardziej powściągliwych tonów we wnętrzu znajdują się również rekomendacje na aktualne kolory bieżącego roku: pudrowy róż, terakota, miodowożółty, musztardowy, zielony i Oceanside (lub niebiesko-szaro-zielony).

Wszystkie aspekty metalu

Metal we wnętrzu to nie tylko praktyczna, ale i stylowa technika. Jeśli wcześniej ten materiał znajdował się głównie w łazience i kuchni, teraz jest używany wszędzie. Ciepłe metale, takie jak mosiądz, brąz i miedź, są nadal bardzo popularne wśród projektantów. Lampy metalowe idealnie komponują się z marmurem, szkłem i betonem, a stoliki kawowe i stoliki będą korzystnie wyglądać w otoczeniu aksamitnych mebli i ciemnobrązowego drewna.

Wszystkie rodzaje powłok z czarnego metalu szybko stają się stylowe. Surowy i elegancki, ten kolor idealnie pasuje do każdego wnętrza i nadaje pomieszczeniu rzeźbiarską grafikę.

 

Teksturowane ściany

Innym powszechnym trendem w projektowaniu mieszkań jest złożoność architektury ścian wewnętrznych z dodatkowymi elementami. Tapety i tynki dekoracyjne ustępują drogiej tkaninie obiciowej. Również na szczycie popularności znajdują się różnorodne panele ścienne, zwłaszcza ze szlachetnego drewna. Ich fakturowana powierzchnia przypomina bliskość natury i tworzy dodatkową izolację cieplną i akustyczną w pomieszczeniu.

 

Urok luksusu

Tak zwany nowoczesny styl we wnętrzu stopniowo się zmienia. Trendy 2021 odwołują nas do eleganckiego luksusu z elementami art deco z lat 20. ubiegłego wieku. Poszczególne elementy stylu zyskują drugi wiatr: symetryczna organizacja przestrzeni, złocone detale, szlachetna kolorystyka, mnóstwo luster. Wyrafinowanie lat 20. komfortowo współistnieje z klasyką, doskonale kontrastuje z minimalizmem stylu skandynawskiego i podkreśla brutalność loftu.

Ponownie u szczytu popularności drogie tkaniny, marmur, szlachetne drewno i metale. Jeśli chodzi o tapicerkę, za aksamitem stoi niezaprzeczalne przywództwo. Wielu projektantów mebli w tym sezonie zastosowało w swoich blatach aksamitne obicia, zwłaszcza w kolorze kamieni szlachetnych, takich jak szafir, cytryn, szmaragd i ametyst. Stąd nowa runda stylu dla mebli vintage.

Kurs indywidualizacji

O dziwo, ale najważniejszy trend 2021 roku w designie wymaga po prostu ignorowania tych właśnie trendów, personalizacji przestrzeni i dostosowania wnętrza przede wszystkim dla siebie. W tym indywidualnym podejściu do projektowania koncentruje się wszystko, co jest bliskie mieszkańcom, brane są pod uwagę ich zainteresowania i upodobania. Wnętrze nie ogranicza się już do ram jednego stylu, ale kieruje się przede wszystkim potrzebami i upodobaniami właścicieli.

W świetle tego kierunku indywidualizacji meble designerskie zyskują coraz większą popularność. Znani projektanci stylu, artyści i rzeźbiarze stają się autorami foteli, sof i dywanów. Kolakcje wychodzą w małych seriach, podkreślając elitarność i wyjątkowość produktu. Ale nawet jeśli nie masz możliwości zakupu wyjątkowych designerskich mebli i elementów dekoracyjnych, rynek masowy poszukuje teraz również produktów, które można łatwo dostosować do własnych potrzeb, zmieniając np. lokalizację lamp, półek, modułów .

Ale najważniejsze – nie zapominaj: wnętrze powinno być wygodną przestrzenią dla jego mieszkańców, nawet gdy ich wyobrażenia na temat piękna są sprzeczne z trendami stylistycznymi.